Perfect Charging

Bieżąca strona nie istnieje w języku docelowym.

Czy chcesz zmienić język i przejść do strony głównej, czy chcesz pozostać na bieżącej stronie?

Change Language
Perfect Charging

Ponad 70 lat doświadczenia w technologii ładowania akumulatorów

Od akumulatorów ołowiowych w różnych wersjach przez technologię AGM i EFB aż do akumulatorów litowo-jonowych: możliwości zasilania pojazdów energią w międzyczasie bardzo się zróżnicowały. Jako kompetentny ekspert we wszystkich kwestiach dotyczących akumulatorów rozruchowych, firma Fronius dostarcza obszerne zestawienie powszechnie stosowanych typów akumulatorów, prezentując wady i zalety różnych technologii.

Technologie akumulatorowe

Firma Fronius ma ponad 70 lat doświadczenia w technologii akumulatorowej

Akumulatory rozruchowe, akumulatory SLI (Starting, Lighting, Ignition) są używane do uruchamiania silników spalinowych. Dostarczają one dużej ilości energii w krótkim czasie i mogą wykonać kilka tysięcy procedur uruchamiania. Akumulatory rozruchowe nie są skonstruowane tak, aby zapewnić odbiornikom zasilanie przez dłuższy czas. Poza tym są wrażliwe na głębokie rozładowanie. które trwale uszkadza akumulator. Liczba cykli ładowania/wyładowania informuje o żywotności akumulatora.

 

Na rynku w międzyczasie pojawiała się duża liczba różnych technologii akumulatorowych. Zasadniczo działają one według tej samej zasady: dwie elektrody o różnym ładunku, biegun dodatni i ujemny, połączone przez dodatkową warstwę, elektrolit. Elektrolit może być płynny, żelowy lub w postaci włókniny. Po zamknięciu obwodu prądowego elektrony przepływają z bieguna ujemnego do dodatniego, uwalniając energię elektryczną. Podczas ładowania następuje odwrócenie tego procesu pod wpływem napięcia elektrycznego i przywrócenie pojemności akumulatora.

 

Konwencjonalnym akumulatorem elektrolitycznym jest klasyczny akumulator rozruchowy. Produkcja przemysłowa możliwych do ponownego ładowania akumulatorów ołowiowych rozpoczęła się w roku 1880. Ten typ akumulatora składa się z jednej elektrody z metalicznego ołowiu i elektrody z tlenku ołowiu (IV). Pomiędzy nimi znajdują się przegrody, tzw. separatory. Elektrody są zanurzone w 20–40% kwasie siarkowym (H2SO4). Zaletami klasycznego akumulatora ołowiowego jest wysokie napięcie i obciążalność przy niskiej cenie. Do tego akumulatory można ponownie przetwarzać w prawie 100% i są względnie bezobsługowe. Wada jest znaczna masa i wrażliwość na wysokie temperatury, długi czas ładowania i podatność na zasiarczanianie wskutek głębokich rozładowań. Przeciętna żywotność wynosi 4 lata.
Ten typ akumulatora w międzyczasie zastosowano w większości nowych samochodów. Zaletą akumulatora wapniowego jest mniejsze zużycie wody, niższy stopień samowyładowania i wysoki poziom bezpieczeństwa. Akumulatory wapniowe są poza tym odporne na działanie wysokich temperatur i dlatego dobrze nadają się do montażu w komorze silnika. Ich słabą stroną jest jednak mała liczba cykli ładowania/wyładowania.
Ten wariant akumulatora ołowiowego stosowany jest głównie w pojazdach z automatyką start-stop. Pomiędzy płytkami ołowiowymi znajdują się maty z mikrowłókien szklanych (Absorbent Glass Mat, AGM), które wiążą cały elektrolit w akumulatorze. Zaletą tego systemu jest mała skuteczna rezystancja wewnętrzna: to przyspiesza szybkość reakcji zachodzących w akumulatorze i umożliwia transport dużych ilości energii w krótkim czasie. Wydajne akumulatory AGM wytrzymują czterokrotnie więcej cykli ładowania niż tradycyjne akumulatory elektrolityczne. Ich wadą jest droższa produkcja i wynikająca z tego wyższa cena.
Ta specjalna konstrukcja akumulatorów AGM jest zaprojektowana do sprostania ekstremalnym obciążeniom. Podobnie, jak w przypadku wszystkich akumulatorów AGM, nie zawiera ona płynnego elektrolitu i dlatego nie ma niebezpieczeństwa wycieku. Technologia spiralna w porównaniu do konwencjonalnych akumulatorów zapewnia nawet dziesięciokrotnie wyższą odporność na wstrząsy, wysoką liczbę cykli ładowania/wyładowania oraz ogromną sprawność rozruchu na zimno. Oczekiwana żywotność akumulatorów spiralnych może wynieść nawet 15 lat.
Enhanced Flooded Battery (EFB) to ekonomiczna alternatywa dla pojazdów z prostą techniką start-stop. W tym wariancie akumulator wyposażono w tzw. polyester-scrim. Taki oplot założony na płytkę dodatniej elektrody wiąże aktywny materiał — w tym przypadku dwutlenek ołowiu — i umożliwia niskooporowe, szybkie ładowanie i rozładowywanie. Dzięki temu można niemal podwoić liczbę cykli ładowania/rozładowania i wydłużyć żywotność akumulatora.
To nie akumulator rozruchowy w dosłownym znaczeniu, ale akumulator napędowy pojazdów z silnikiem elektrycznym. Do jego zalet zalicza się kompaktowa budowa, łatwe i szybkie ładowanie dodatkowe, brak efektu pamięci, wyższa wydajność i większa elastyczność zastosowania. Poza tym, zużycie energii przez akumulatory litowo-jonowe jest nawet o 30% niższe niż w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Litowo-jonowe systemy energetyczne są w 100% bezobsługowe i bezemisyjne. Do ich wad należy łatwopalność i trudność utylizacji.

Wynalezienie systemu ładowania akumulatorów doprowadziło w 1945 roku do założenia firmy Fronius

Dowiedz się więcej o historii firmy



Fronius Acctiva: system ładowania akumulatorów zawsze właściwy do Twojego akumulatora rozruchowego

Oprócz różnych pojemności, producenci samochodów, handlowcy, warsztaty i kierowcy mają dziś wybór pomiędzy licznymi, różnymi technologiami akumulatorowymi. Należy też uwzględnić właściwą technologię ładowania akumulatorów. Systemy ładowania akumulatorów serii Acctiva firmy Fronius są dostosowane do wszystkich typów akumulatorów rozruchowych i dlatego zawsze stanowią ekonomiczne, wydajne i elastyczne rozwiązanie do zastosowania w warsztatach i salonach wystawowych. Przejdź do produktów
We think you are located in a different country

The country currently selected is Poland. Would you like to stay on this page or do you want to switch to the local website?